Az előző bejegyzésben a rendszerszemlélet nyomán igyekeztem összegyűjteni, hogy mit sejthetünk a kisbaba igényeiről, és hogy alakul mindez a mi családunkban. Most következzék a rendszer többi eleme, és saját szükségleteink gyűjteménye.
N – Az édesanya
Hogy micsoda? Hát mi más lenne az igénye egy egészséges lelkű édesanyának, mint csemetéje, szíve csücske, szeme fénye boldogsága és elégedettsége. Egyébként is beteljesült minden álma a szüléssel, mi kell még? Mondjuk:
- Regenerálódás, mert mint kiderült a szülés remek buli, de fizikailag még kívülről nézve is elég megterhelő dolognak tűnik. Sebek, gyógyulás, hormonok, posztpartum, szoptatás körüli mizériák, testi és lelki talpraállás.
- Alvás és pihenés, az előzővel szoros összefüggésben. Az alvásmegvonás hatékony kínvallatási technika, és ahogy kedves mondásom tartja „A fáradt ember nem tud szeretni.”
- Kompetens, elég jó anyának érezni magát. Visszaigazolás arról, hogy jól csinálja, megerősítés, támogatás, látni, hogy a baba alapvetően jól van.
- Megmaradni nőnek. Személyes higiénia, nagyjából igényes környezet, és a pizsamán kívül más viselet is. Énidő, kényeztetés, tizenöt perc egyedül a vécén is kész megváltás, ha le is fürödhet, az már talán nem is igaz. Elmenni egy kávéra, barátnőkkel találkozni, emlékezni arra, hogy vannak felnőtt, egész mondatokban beszélő emberek is a világon. Kapcsolatban maradni a férjével, és az aznap felélt pelenkamennyiségen kívül időnként másról is szót váltani.
- Szeretni és szeretve lenni, főleg a babával. Megélni a kapcsolódást, és örülni egy mosolynak.
Á – Az édesapa
Na, ez most már mindennek a teteje, hogy még én is jövök a saját dolgaimmal.
- Bevonódás, részt vállalni V gondozásából, kompetensnek érezni magamat, és kapcsolódni a lányommal. Lásd első blogbejegyzés.
- Kikapcsolódás, alvás, énidő, házastársi kapcsolódás. Lásd N dolgait, mert ebben egyáltalán nem különbözünk.
- Munka. Bizony, pár hét kihagyás után rájöttem, hogy ez nem csak egzisztenciális szükséglet, hanem igényem is, hogy a külvilág, meg az ott betöltött szerepem ne szűnjön meg teljesen. Csak még jobban tisztelem N-t, akinek első körben ebből sokkal többet kellett feladnia, mint nekem. Ez az egész home office dolog annyira nem könnyű egy újszülött mellett, hogy majd szentelek neki egy külön bejegyzést.
- Zsilipelés. A fentiekhez, meg a férfi agy működéséhez kapcsolódóan. Bármit megadnék egy kis kapcsolóért, amit fel lehetne szerelni a lakás valamelyik jól látható pontjára, és családunk minden tagjának egyértelműen jelezné, hogy papa a fenti lista épp melyik eleménél tart, ezért más ügyekben pillanatnyilag kéretik nem zavarni. Nem fog megtörténni.
R - Rendszerszemlélet
Ezek persze csak mi vagyunk, biztosan családja válogatja, hogy milyen lista és milyen prioritások jönnek össze. De ha rendszerszemléletben gondolkodunk a kis közösségünkről, akkor a rendszer minden elemének jól létére érdemes ügyelni, és szem előtt kell tartani, hogy ezek az elemek oda-vissza kölcsönhatásban vannak egymással. Ha N fáradt, Á nem tud dolgozni, V pedig nyűgös lesz, mindegy mivel próbálkozunk. Ha Á kipihent, könnyebben segít N-nek, V pedig örül a levegőváltozásnak.
Ha az igényeink épp összhangban vannak, az szuper hír, idilli boldogságban telik a nap. V a kendőben alszik a hasamon, míg dolgozom, N pedig sorozatot néz. N elfárad nap végére, nekem pedig már nagyon hiányzik V, úgyhogy átveszem, és mindenki megnyugszik. Csakhogy ezek a szükségletek legalább ugyanilyen gyakran állnak valós vagy látszólagos ellentétben egymással. Ilyenkor lehet nagy levegőt venni, kompromisszumokat kötni, elfogadni a pillanatnyilag kielégítetlen igényeket, esetleg kreatív, új megoldások után nézni. Ez sokszor mindenféle átmeneti frusztrációkkal jár, de fontos kimondani, hogy a szülői minőségünk nem a rossz érzéseinktől, hanem a cselekedeteinktől függ, és a családunk sem ettől megy tönkre, mert a frusztrációk és szorongások a kapcsolataink természetes velejárói, az élet realitásához tartoznak. Az egyetlen kérdés, hogy el tudjuk-e hordozni őket, és mit tehetünk azért, hogy képesek legyünk erre.